Cullera
Cullera kisvárosa a Földközi tenger és a Júcar folyó
partján fekszik, kb. 30 kmre délre Valencia nagyvárosához.
Ha valaki Valenciából jön akkor az előtte még tehet
egy rövidebb sétát El Saler és az Albufera természetvédelmi parkjában, esetleg
a Gola de Pujolból kiindulva séta hajókázhat Spanyolország egyik
legnagyobb és talán a legsekélyebb taván (70-140 cm mély) az Albuférán.
A cullerai vár egy 10 századi muzulmán erődre épült a Róka dombon azért, hogy a környező utakat és könnyen ellenőrzés alatt tarthassák, viszont ennek ellenére Cid többször is elfoglalta a várost, majd 1239-ben I. Jakab király is visszahódította
a muzulmánoktól.
Belépő 3 euró. Sétálhatunk az őrtoronyban, megnézhetjük a XIX. századi erődöt, a Szűz kápolnáját, és a Városi Történeti és Régészeti Múzeumát.
A kastély mellett található az 1891 és 1897 között neobizánci stílusban
épült Szűzanya-szentélye, amely Cullera egyik legszebb
látnivalója.
Barrio del Pou
Autóval visszatérve a központba, vagy lesétálva a Camí del Calvari-n, a Via
Crucis úton, amely a Kálvária 14 állomásán halad át, megállhatunk Pouban, a
régi zsidó negyedben, amelyet Cullera legbájosabb negyedének is tartanak.
Ennek a bohém és csendes környéknek a meredek utcáin sétálva élvezhetjük fehérre meszelt házait, amelyek erkélyei és ablakai színes virágokkal és homlokzatain gyönyörű valenciai kerámialapokat láthatunk.
Cullera piac
A Pou negyedből közelíthetjük meg a regionális stílusú városháza épülete előtt elhaladva a városi piacot, amely mint minden városban, falucskában fontos szerepet tölt be. Mivel mi nagyon szeretünk a piacokon sétálgatni, ezért is ajánljuk mindenki figyelmébe. Aki erre jár, ne hagyja ki. Hiszen, a piac nem most épült, hanem 1896 és 1900 között valenciai modernista stílusban és a görög keresztet alkotó négy pavilonjával. A piac földszintjén két 1938-ban épült polgárháborús óvóhely is megtekinthető.
Tengerparti sétány
A tengerparti sétányt se hagyjuk, ki ha Cullerában járunk, igaz a Cullerai öböl csak egy részét fedi le, a Racó, San Antonio és La Escollera strandjaival határos, és nagyon közel található a Júcar folyó torkolatához. Ha megéhezünk akkor se essünk kétségbe, mert elég sok jó éttermet is találunk ezen a sétányon.
Dragut Kalóz-barlang-múzeum
Inkább gyermekes programnak ajánlanánk. Mivel ez a múzeum egy interaktív útvonalon végighaladva teszi lehetővé a 16. századi Földközi tengeri kalózok életének, világának megismerését.
A kiállítás mindenekelőtt Dragut kalóznak, Barbaroja hadnagyának Cullera városa elleni támadására összpontosít, és különböző akkori tárgyakat, például térképeket, érméket, korabeli jelmezeket, hajózási eszközöket, tüzérségi darabokat és egy hiteles, életnagyságú kalózhajót lehet megnézni.
Nyitvatartás: minden nap 11 órától 22 óráig. – belépő: 5 euro (2023)
Dragut Barlang - Múzeum weboldala
Cullera világítótorony
Amikor kijövünk a Kalóz múzeumból és elindulunk a sziklás tengerparti részen gyönyörü Földközi-tengerre nyíló kilátásban lesz részünk. Ha tovább sétálgatunk akkor eljutunk a Paseo de la Farolán található világítótoronyhoz, amelye az egyike a Valencia tartományban mai napig fennmaradt két világítótoronynak. Ez az ikonikus számító 16 méter magas, kör alakú világítótorony, 1858. augusztus 1-jén világított először, és szerepel Spanyolország legszebb világítótornyainak listáján. Sajnos biztonsági okokból nem látogatható.
A városközponthoz közel található strandok mellett, mint például San Antonio és Racó, Cullerában más fontos strandok is találhatók, mint például a Dosel strand, amely az Albufera Természeti Park része, és kevésbé kiépített.
Estany de Cullera
Autóval néhány perc alatt eljuthatunk az Estany de Cullerába, ahol kellemes sétát tehetünk a tengerbe torkolló lagúnában, vagy úszhatunk is az l'Estany finom homokos és kristálytiszta vízében és nyújtozhatunk egyet a strandján. A tó a Júcar folyó torkolatától délre található, sokféle növény- és állatfajt megfigyelhetünk itt.
Érdemes délben jönni és finom rizst ebédelni a Casa Picanterrába vagy a CasaSalvadorban, majd megvárni a fantasztikus naplementét, amely vörösre varázsolja
az eget, miközben láthatjuk, ahogyan a halászok dolgoznak a vizeken.
Foto: Visit Cullera
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése